Uczelnia powstała na podstawie:
– Decyzji Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 września 1997 r.
– Aktu założycielskiego.
– Wpisu do rejestru uczelni niepaństwowych MEN z 13 października 1997 r. – pozycja 137.
Uczelnia powstała na podstawie:
– Decyzji Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 września 1997 r.
– Aktu założycielskiego.
– Wpisu do rejestru uczelni niepaństwowych MEN z 13 października 1997 r. – pozycja 137.
Ś.P. Rektor Uczelni – dr DARIUSZ CZAJKA – prof. EWSPA
Dobrą uczelnię tworzą cztery wartości: kadra naukowo-dydaktyczna, program merytoryczny, studenci oraz system logistyczno-organizacyjny. Program studiów w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji realizowany jest przez kadrę naukową wykładającą na czołowych polskich i zagranicznych uniwersytetach, w instytutach naukowo-badawczych oraz przez praktyków-wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach.
Absolwenci Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w ciągu kilku lat mają być liderami przemian społecznych i ustrojowych, gwarantami sprawiedliwego państwa prawa, będą funkcjonować w kancelariach lub placówkach dyplomatycznych w Polsce, Paryżu, i Brukseli oraz wygrywać sprawy w Luksemburgu i Strasburgu…
Z metodologicznego punktu widzenia cel ten chcemy osiągnąć proponując trójstopniowy system zdobywania kompetencji. System ten tworzą: wykłady, ćwiczenia oraz tutoring, czyli zajęcia praktyczne z sędziami, radcami prawnymi, prokuratorami. Oczywistym jest, że zwracamy również uwagę na naukę języków obcych, wprowadzając m. in. anglojęzyczne wykłady z zakresu prawa międzynarodowego. W październiku 2003 r. EWSPA wygrała przetarg ogłoszony przez Ministerstwo Sprawiedliwości na realizację ogólnopolskich szkoleń z zakresu prawa europejskiego dla sędziów i prokuratorów w 25 okręgach. Jest to niewątpliwie jeden z ważniejszych sukcesów uczelni potwierdzający wysoki standard nauczania oraz kwalifikacji wykładowców. Uczelnia funkcjonuje od 1998 r.
Założycielem EWSPA jest Oddział Warszawski Zrzeszenia Prawników Polskich.
Na etapie tworzenia Uczelni Założyciel ściśle współpracował z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w zakresie m.in.: konstruowania pierwszych programów studiów oraz przede wszystkim wykorzystania kadry naukowej INP PAN w procesie dydaktycznym. W chwili obecnej Uczelnia dysponuje w pełni autonomiczną, własną kadrą nauczycieli akademickich o profilu naukowców-praktyków i wciąż w tym gronie obecne są jeszcze osoby związane wcześniej z Instytutem. W ramach EWSPA funkcjonują następujące wydziały/filie:
1) Wydział Prawa w Warszawie, który prowadzi jednolite, magisterskie studia na kierunku Prawo
2) Filia w Londynie, która prowadzi jednolite, magisterskie studia na kierunku Prawo uruchomione w październiku 2011 r. oraz
3) Filia w Brukseli , w ramach której prowadzone są studia I stopnia na kierunku Administracja Europejska uruchomione w październiku 2016 r.
Od początku istnienia Uczelni celem jej Władz była konstrukcja takiego systemu kształcenia, który łączy tradycję akademicką z innowacyjnością, przy zapewnieniu kadry akademickiej legitymującej się bogatym doświadczeniem na polu zarówno dydaktyki jak i praktyki prawniczej. Obecnie, w ramach kadry akademickiej EWSPA zatrudnieni są profesorowie prawa, sędziowie (w tym Sądu Najwyższego), praktykujący adwokaci, radcowie prawni, notariusze i prokuratorzy. Innowacyjność kształcenia prowadzonego przez uczelnię polegała na wdrożeniu trój-elementowego systemu kształcenia, autorstwa Ś.P. Rektora EWSPA, dr. Dariusza Czajki. Polega on na łączeniu tradycyjnych i obowiązkowych przedmiotów akademickich z zajęciami tutorskimi, prowadzonymi przez doświadczonych dydaktyków i praktyków prawa w indywidualnej współpracy z każdym studentem. System uzupełniają moduły wykładów fakultatywnych, wybieranych przez studentów począwszy od semestru VI. Tym samym uczelnia umożliwia studentom kształtowanie ścieżki kształcenia w formie zindywidualizowanej, m.in.: w ramach ITS, tj. Indywidualnego Toku Studiów oraz IOM Indywidualnej Opieki Merytorycznej.
Profesor prawa karnego, od początku swej kariery naukowej i dydaktycznej związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wieloletni kierownik Katedry Prawa Karnego w tej Uczelni. Współtworzył Wydział Prawa i Administracji Na Uniwersytecie szczecińskim, wykładowca tej Uczelni. Autor wielu publikacji naukowych, w tym poświęconych przemocy w rodzinie i przestępczości pod wpływem alkoholu. Był sędzią Sądu Najwyższego oraz prezesem Zarządu Głównego Zrzeszenia Prawników Polskich. Zmarł 24 stycznia 2003 r.
Profesor prawa rzymskiego, wybitny romanista o międzynarodowej renomie. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie po ukończeniu studiów przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej – od asystentury do tytułu profesora zwyczajnego prawa rzymskiego. Tu przez wiele lat kierował Katedrą Prawa Rzymskiego. Studiował też w instytutach romanistycznych na uniwersytetach włoskich, gdzie później wykładał prawo rzymskie. Jego wykładów słuchali też studenci i nauczyciele akademiccy paryskiej Sorbony. Jest członkiem Rad Naukowych wielu instytucji akademickich, w tym Rady Naukowej Ośrodka Badań nad Tradycją Antyczną w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej UW. Autor wielu znaczących książek i artykułów naukowych o tematyce romanistycznej. Od 1999 r. związany z EWSPA, gdzie kieruje Katedrą Prawa Rzymskiego. 28 lutego 2003 r. został wybrany rektorem tej uczelni.
Urodzony 11 lipca 1928 roku, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, w latach powojennych działacz emigracji niepodłegłościowej. Profesor politologii o renomie międzynarodowej, autor znaczących prac naukowych o tematyce politologicznej i historycznej publikowanych w USA i Kanadzie. Kariera naukowa i dydaktyczna profesora związana jest głównie z Kanadą. Wykładał na uniwersytetach w Montrealu, Carletown w Ottawie i McMaster w Hamilton, gdzie był dziekanem Wydziału Nauk Politycznych. Pełnił funkcję prezesa światowej organizacji skupiającej sowietologów, był ekspertem rządów USA i Kanady. W 1988 r. wrócił do kraju. Współtwórca, a w latach 1997-2007 prorektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, odznaczony m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Dnia 5 października 2008 r. zmarł w Warszawie.
Sędzia Sądu Najwyższego, w latach 1981-1990 Prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Przez niemal 3 dekady pełnił funkcję W-ce Prezesa Zarządu Zrzeszenia Prawników Polskich Oddział w Warszawie. Od 1.10.2007 r. do 2020 r. Prorektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. Wybitny Prawnik, Dydaktyk i Specjalista prawnej ochrony własności intelektualnej i przemysłowej oraz prawa pracy. Autor lub współautor wielu publikacji i książek m.in.: “Postępowanie w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych“, „Komentarz do prawa wynalazczego”, “Wzory pism procesowych w sprawach z zakresu ochrony własności przemysłowej“, “Transfer własności przemysłowej i intelektualnej“, „Orzecznictwo sądowe z zakresu ochrony własności przemysłowej i intelektualnej”. Był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Ochrony Własności Intelektualnej i Przemysłowej.