Wybór Rektora Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie

Szanowni Państwo,

Z przyjemnością informujemy, że w dniu 16 września 2024 r. na mocy Uchwały nr 01/09/2024 Senatu EWSPA funkcję Rektora Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie objął prof. zw. dr hab. Roman Wieruszewski

prof. dr hab. Roman Wieruszewski – Kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego i Praw Człowieka Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. Od 1 września 2021 do 29 kwietnia 2024  roku pełnił w niej funkcję Prorektora ds. nauki.

Zatrudniony w EWSPA począwszy od 2012 r. jako nauczyciel akademicki  i pracownik badawczy.

Były członek Komitetu Praw Człowieka ONZ i jego wiceprzewodniczący. W 1969 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1973 roku na tej samej uczelni uzyskał stopień naukowy doktora w zakresie politologii. Habilitował się w 1984 roku w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk [1] . Postanowieniem z 23 grudnia 2010 roku otrzymał tytuł profesora nauk prawnych.

W latach 1969–1973 pracował jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W 1975 roku został pracownikiem naukowym Instytutu Nauk Prawnych PAN.

W 1988 roku jako stypendysta Fundacji im. Aleksandra von Humboldta przebywał na stażu naukowym na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Prowadził wykłady na tej uczelni, a także na uniwersytetach m.in. w Bohem i Moguncji. Został docentem w INP PAN. Był wykładowcą i profesorem na kilku uczelniach niepublicznych, profesorem nadzwyczajnym i kierownikiem Katedry Praw Człowieka i Prawa Europejskiego Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Od drugiej połowy lat 80. zajmuje się zagadnieniami związanymi z prawami człowieka. Był m.in. współpracownikiem Tadeusza Mazowieckiego, gdy ten w latach 1992–1995 pełnił funkcję specjalnego wysłannika ONZ w Bośni i Hercegowinie. Od 1996 do 1998 roku Roman Wieruszewski stał na czele misji Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka z siedzibą w Sarajewie. W latach 1998–2000 i 2003–2006 zasiadał w Komitecie Praw Człowieka ONZ, w tym jako jego wiceprzewodniczący w okresie od 2003–2004 roku. Został też m.in. kierownikiem Poznańskiego Centrum Praw Człowieka, ekspertem ds. praw człowieka OBWE, członkiem redakcji „Studiów Prawniczych”, Komitetu Bioetyki PAN, rady programowej Fundacji „Panoptykon”, rady programowej Programu Spraw Precedensowych. W 2017 został członkiem rady programowej Archiwum im. Wiktora Osiatyńskiego.

Jest autorem, współautorem i redaktorem licznych publikacji naukowych poświęconych

prawom człowieka i zajmującym się nimi instytucjom międzynarodowym. Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego.

Główne zainteresowania badawcze to system międzynarodowej ochrony praw człowieka oraz prawo konstytucyjne.