Coraz większą popularnością , nie tylko w trakcie pandemii koronawirusa, cieszy się prowadzenie dla studentów zajęć w trybie online, ma to dla nich wiele korzyści. Problemem podczas tej formy nauki, może być jednak utrzymanie koncentracji w warunkach domowych.

Jak można sobie z tym poradzić?

Wystarczy zastosować  kilka praktycznych wskazówek.

Ograniczenie użytkowania rozpraszających rzeczy

Jednym z największych niebezpieczeństw dla utrzymania koncentracji przez studentów podczas zajęć w domu mogą być tzw. rozpraszacze, do których w obecnym czasie należy telefon, a szczególnie media społecznościowe. Odstawienie aparatu telefonicznego na czas nauki, a co najmniej ograniczenie korzystania z niego, będzie z pewnością korzyścią wpływającą na efektywność nauki.

Dobra organizacja

W trakcie zajęć prowadzonych stacjonarnie wykładowca cały czas może kontrolować postawę studentów i sprawdzać ich koncentrację podczas nauki. Takiej bezpośredniej kontroli nie będzie miał w trakcie zajęć prowadzonych online, dlatego też dużo więcej zależy tutaj od samodyscypliny samego studenta.

Ważne jest wówczas stworzenie sobie dobrego planu i jego realizacja, która pozwoli osiągnąć zakładane cele. Daje on studentowi nie tylko bieżące korzyści, ale także pozwala dobrze przygotować się do drogi zawodowej. W jej trakcie organizowanie swojego czasu jest często ważnym elementem wykonywania obowiązków służbowych.

Regularne przerwy

Nie można także zapominać o robieniu sobie przerw, choć nie powinny one pojawiać się zbyt często – najlepiej, żeby mniej więcej odpowiadały czasowi poświęconemu na odpoczynek w trakcie normalnych zajęć. Wtedy można narzucić sobie odpowiedni plan pracy, utrzymać koncentrację, a jednocześnie nabrać sił do realizacji kolejnych wyzwań.

Stworzenie przestrzeni do pracy

Na zajęciach przeważnie korzystamy z ławek i krzeseł, które służą nam jako miejsce do nauki. Warto także podczas zajęć prowadzonych w domu stworzyć miejsce przygotowane do pracy, w którym będziemy mogli skutecznie nabywać wiedzę oraz umiejętności. Trzeba wtedy pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów, które będą nam utrudniać naukę oraz niepotrzebnie nas odrywać od ustalonego planu działania. W najbliższym otoczeniu powinny znajdować się jedynie niezbędne przedmioty.