MATURY ZA PASEM- co jeszcze możesz zrobić by się do nich przygotować?

Matura to niewątpliwie jeden z najbardziej stresujących egzaminów w dorosłym życiu. Stan epidemiczny miał znaczący wpływ nie tyko na proces przygotowawczy, a także komfort psychiczny osób przystępujących do matury. Uczniowie odczuwają presję- od tych wyników zależą ich dalsze losy- między innymi to, drzwi której uczelni staną dla nich otworem. Do egzaminu zostało jeszcze kilka dni, a jak wszyscy doskonale wiemy z autopsji… w takim czasie można zdziałać wiele J  Sprawdź co w tym pozostałym czasie możesz zrobić dla siebie, mniej się stresować i jak powtórzyć materiał.

Na co zwrócić największą uwagę podczas przygotowań do matury?

Na początku musimy pogodzić się z faktem, iż nie przyswoimy materiału z ostatnich lat w kilka godzin/dni. Jednakże istnieją sposoby na łatwiejsze zapamiętywanie najistotniejszych rzeczy. Słuchanie lektur w formie audiobooków w każdej możliwej sytuacji, zapisywać słówka oraz daty na karteczkach w widocznych miejscach, czytając na głos- to pozwoli zapisywać ów informację podwójnie ( słuchowo i wzrokowo).

Wielu z Was swoją koncentrację i zdolność do nauki stara się ,,wspierać” poprzez wspomagacze w postaci napojów energetycznych, tabletek lub kawy. Należy pamiętać, iż nawet kawa w dużej ilości jest niebezpieczna dla organizmu. Starajcie się wybierać jedynie te naturalne zawierające w swoim składzie zioła.  Ponadto…

1. Skup się na rozwiązywaniu przykładowych arkuszy egzaminacyjnych. Dzięki rozwiązywaniu testów oswoisz się z formułą i dowiesz się czy są jeszcze zadania, które sprawiają Ci wyjątkową trudność.
  2. Nie rób zbędnych przerw. Postaraj się rozwiązywać testy w całości a także zadbaj o przyjazne warunki do nauki. Usiądź w spokojnym miejscu, wyłącz telefon, radio oraz telewizor.
  3. Zanotuj sobie wszystkie aspekty, które sprawiają Ci trudność. Poszukaj przykładowych zadań z tego zakresu, bądź skontaktuj się ze swoim nauczycielem/ korepetytorem z danego przedmiotu.
  4. Znajdź czas na odpoczynek oraz relaks między rozwiązywaniem kolejnych arkuszy.

Na jakie czynniki zwrócić uwagę, by osiągnąć sukces?

Sukcesem jest staranne przygotowanie się do ważnego egzaminu, na czym się więc powinniście skupić? Istotna kwestią jest otoczenie, w jakim powtarzacie materiał. Jego kolor ( ciepłe barwy dodają nam chęci do pracy i poprawiają nasze samopoczucie. Natomiast zimne kolory uspokajają i neutralizują nagromadzony w nas nadmiar energii), porządek wokół nas, oświetlenie (łagodne dla oka światło wyraźnie zwiększy komfort czytania, tym samym pozwoli robić Ci to lepiej i szybciej). Muzyka także ma ogromny wpływ na poziom koncentracji i efektywność uczenia. Sprzyja do tego muzyka spokojna, cicha, wolna i przyjemna dla ucha. Jeżeli ma posiadać tekst, powinien on być  śpiewany w obcym dla nas języku. Doskonałym przykładem gatunku, który z pewnością pozytywnie wpłynie na koncentrację w czasie nauki jest muzyka barokowa lub dźwięki natury – słuchanie ich pozytywnie wpływa na synchronizację półkul mózgowych. Należy także pamiętać o tym, by odpowiednio często wietrzyć pomieszczenie, w którym się uczysz.

Powinniście pamiętać, iż po 1,5 godziny wysiłku koncentracja znacznie spada. Najbardziej efektywny dla mózgu system  to 30 minut nauki / 5 minut odpoczynku. Przeglądanie mediów społecznościowych w przerwach niczemu nie pomoże, ponieważ dodatkowy napływ informacji zakłóci usystematyzowanie wcześniej przyswojonej wiedzy. Na nasza naukę wpływ ma także postawa ciała. Należy unikać postaw, które sprawiają, że jesteśmy napięci. Nasz mózg pracuje lepiej, kiedy ciało znajduje się w swobodnej pozycji.

Ucząc się, BARDZO WAŻNYM czynnikiem jest RELAKS. Spacer z książką lub powtarzanie wiedzy podczas codziennych czynności są również bardzo pomocne. Pamiętaj o przerwach – wyjdź na dwór i pomyśl o czymś przyjemnym (dzięki temu wrócisz do nauki z nową energią i lepszym nastawieniem). Przed kolejnymi sesjami nauki rób sobie małe sprawdziany, żeby mieć pod kontrolą stan własnej wiedzy. Sprawdź więcej skutecznych sposobów na skupienie. Kluczem jest także dobra organizacja czasu, odpowiednie przygotowanie się i analiza czasowa, a także racjonalne dostarczanie energii

Został jeden dzień. Jak przygotować się do egzaminu?

1. Połóż się spać wcześniej a następnego dnia także wstań wcześnie.

2. Jak najszybciej zasiądź do nauki.

3. Po śniadaniu wróć do nauki.

4. Rób przerwy!

5. Nie doprowadzaj się do skrajnych stanów.

6. Zapomnij o istnieniu portali społecznościowych i wszystkich stron rozrywkowych.

Żródło: