Informacje Ogólne
- Studenci VII semestru studiów niestacjonarnych dokonują wyboru seminarium dyplomowego w terminie wskazanym przez uczelnię.
- Wybór seminarium jest dokonywany na pisemny wniosek, który należy dostarczyć do Dziekanatu Studiów Niestacjonarnych Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Wzór deklaracji znajduje się poniżej.
- Student, wypełniając deklarację uczestnictwa w seminarium, z oferty zaproponowanej przez uczelnię, wskazuje dwie propozycje seminariów na które chciałby uczęszczać.
- O przyjęciu na seminarium decyduje promotor (z uwzględnieniem ustalonej przez uczelnię maksymalnej liczby uczestników jednej grupy seminaryjnej).
- Liczba seminariów, które mają być uruchomione w danym roku akademickim jest podana do publicznej wiadomości.
WYCIĄG Z REGULAMINU STUDIÓW w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji
§ 35.
- Warunkiem ukończenia studiów pierwszego stopnia i uzyskania tytułu zawodowego licencjata jest uzyskanie zaliczenia ostatniego semestru studiów, przygotowanie pracy dyplomowej, jeżeli program studiów ją przewiduje, oraz zdanie egzaminu dyplomowego.
- Warunkiem ukończenia studiów jednolitych studiów magisterskich i uzyskania tytułu magistra jest uzyskanie zaliczenia ostatniego semestru studiów , przygotowanie pracy dyplomowej oraz złożenie egzaminu dyplomowego.
- Datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego.
- Absolwent studiów otrzymuje dyplom ukończenia studiów wyższych potwierdzający uzyskanie odpowiedniego tytułu zawodowego.
§ 36.
- Pracę dyplomową student wykonuje pod kierunkiem nauczyciela akademickiego –promotora posiadającego tytuł profesora, stopień naukowy doktora habilitowanego lub doktora.
- Temat pracy dyplomowej powinien być ustalony wspólnie przez promotora i studenta. Sposób zatwierdzania oraz warunki dokonywania zmian tematów prac dyplomowych ustala dziekan.
- Praca dyplomowa musi być przygotowana samodzielnie, spełniać formalne i merytoryczne kryteria określone przez dziekana dla danego kierunku studiów. Praca powinna być złożona w formie papierowej i elektronicznej.
- Oceny pracy dyplomowej dokonuje kierujący pracą promotor oraz recenzent wyznaczony przez dziekana, stosując oceny określone w § 26 ust. 1.
- Jeżeli recenzent negatywnie ocenił pracę dyplomową, dziekan powołuje drugiego recenzenta. Jeżeli drugi recenzent wystawił ocenę pozytywną, o dopuszczeniu do egzaminu dyplomowego decyduje dziekan, ustalając ostateczną ocenę recenzji. Jeżeli drugi recenzent ocenił pracę negatywnie, nie może ona być podstawą do ukończenia studiów i zostaje odrzucona.
- Praca dyplomowa uzyskuje ocenę liczoną odpowiednio jako średnia arytmetyczna oceny promotora i oceny recenzenta lub oceny promotora i ostatecznej oceny recenzji ustalonej przez dziekana.
§ 37.
- Praca dyplomowa powinna być złożona najpóźniej do końca sesji głównej. Dziekan może przedłużyć termin złożenia pracy dyplomowej do końca sesji poprawkowej.
- Student, który nie złożył pracy dyplomowej w terminach, o których mowa w ust. 1 niniejszego paragrafu, zostaje skreślony z listy studentów. Zasady wznowienia studiów po skreśleniu z powodu niezłożenia w terminie pracy dyplomowej określa § 24 ust 2-4 i § 34 ust. 2.
- W razie przedłużającej się nieobecności kierującego pracą dyplomową, która może wpłynąć na opóźnienie złożenia pracy dyplomowej, dziekan zobowiązany jest do wyznaczenia osoby, która przejmuje obowiązek kierowania pracą. Zmiana kierującego pracą w okresie ostatnich sześciu miesięcy przed terminem ukończenia studiów może stanowić podstawę do przedłużenia terminu złożenia pracy dyplomowej.
wyciąg z Regulaminu Studiów w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji
§ 38.
- Zasady przeprowadzania egzaminu ustala dziekan. Egzamin dyplomowy jest przeprowadzony w formie ustnej.
- Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest uzyskanie zaliczenia ostatniego semestru i pozytywnej oceny pracy dyplomowej.
- Egzamin dyplomowy przeprowadza komisja powołana przez dziekana. W skład komisji przeprowadzającej ustny egzamin dyplomowy wchodzi promotor i recenzent. Komisji przewodniczy dziekan, prodziekan lub upoważniony przez dziekana nauczyciel akademicki posiadający co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego w przypadku egzaminu magisterskiego lub stopień naukowy doktora w przypadku egzaminu licencjackiego.
- Egzamin dyplomowy powinien odbyć się w terminie nieprzekraczającym trzech miesięcy od daty złożenia pracy lub – w przypadku gdy przygotowanie pracy dyplomowej nie jest przewidziane programem studiów – trzech miesięcy od uzyskania zaliczenia ostatniego semestru studiów.
- Przy ocenie egzaminu dyplomowego stosuje się oceny określone w § 26 ust. 1.
- Na uzasadniony wniosek studenta lub promotora egzamin dyplomowy może mieć charakter egzaminu otwartego, który odbywa się z udziałem publiczności, zawiadamianej w sposób zwyczajowy. Wniosek taki należy złożyć składając pracę dyplomową. Decyzję o przeprowadzeniu egzaminu otwartego podejmuje dziekan. Odwołania od decyzji dziekana rozpatruje rektor. Uczestnicy egzaminu otwartego nie będący członkami Komisji nie mogą zadawać pytań dyplomantowi oraz uczestniczyć w obradach w części niejawnej oceniającej egzamin. Otwarty egzamin dyplomowy przeprowadzany jest według zasad i na warunkach ustalonych w § 38 ust. 1 – 5.
§ 39.
- Podstawą obliczenia ostatecznego wyniku studiów są:
- średnia arytmetyczna z egzaminów i z zaliczeń z przedmiotów niekończących się egzaminem z uwzględnieniem ocen niedostatecznych uzyskanych w ciągu całego okresu studiów,
- ocena pracy dyplomowej,
- ocena egzaminu dyplomowego.
- Wynik studiów stanowi sumę poniższych ocen:
- 0,6 oceny wymienionej w ust. 1 pkt 1 niniejszego paragrafu,
- oraz po 0,2 ocen wymienionych w ust. 1 pkt 2 i 3 niniejszego paragrafu.
- W przypadku, gdy student wznawia studia, przy obliczaniu średniej ocen za okres studiów bierze się pod uwagę zarówno oceny uzyskane w okresie studiów przed wznowieniem, jak i po wznowieniu studiów.
- W przypadku przeniesienia się studenta w trakcie studiów z innej szkoły wyższej przy obliczaniu średniej ocen za cały okres studiów bierze się pod uwagę oceny uzyskane z przedmiotów:
- zaliczonych przez studenta w ramach kierunku, na którym studiował poprzednio,
- zaleconych studentowi do uzupełnienia (w związku z różnicami programowymi),
- pozostałych ujętych w planie studiów i programie nauczania.
- W dyplomie ukończenia studiów wpisuje się ostateczny wynik studiów ustalony zgodnie z zasadą:
- do 3,50 dostateczny,
- od 3,51 do 4,50 dobry,
- powyżej 4,50 bardzo dobry.
- Wyrównanie do pełnej oceny dotyczy tylko wpisu do dyplomu, we wszystkich innych
zaświadczeniach określa się rzeczywisty wynik studiów obliczony jak w ust. 2 niniejszego paragrafu. - Komisja egzaminu dyplomowego może podwyższyć ocenę, o której mowa w ust. 2 niniejszego paragrafu, o jeden stopień, jeżeli student otrzymał z pracy dyplomowej i z egzaminu dyplomowego oceny bardzo dobre, a także w ciągu ostatnich lat studiów uzyskał zaliczenia przedmiotów z ocenami powyżej 4,0.
- We wszystkich innych dokumentach określa się rzeczywisty wynik studiów obliczony jak w ust. 2, 3 i 4 niniejszego paragrafu.
§ 40.
- Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest:
- spełnienie wszystkich wymagań wynikających z planów studiów, tj. złożenia wszystkich egzaminów i uzyskanie zaliczeń wszystkich przedmiotów i praktyk,
- warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest uzyskanie 180 punktów ECTS; do magisterskiego kończącego jednolite studia magisterskie – 300 punktów ECTS a do magisterskiego kończącego studia drugiego stopnia – 120 punktów ECTS,
- uzyskanie oceny pozytywnej z pracy dyplomowej.
§ 41.
- Termin egzaminu dyplomowego wyznacza dziekan.
- W przypadku przedłużenia terminu złożenia pracy dyplomowej lub przy korzystaniu z możliwości przewidzianej w § 38 ust. 4, egzamin dyplomowy powinien odbyć się w terminie nieprzekraczającym jednego miesiąca od daty złożenia pracy dyplomowej.
§ 42.
- Egzamin dyplomowy jest egzaminem ustnym.
- Na egzaminie dyplomowym student powinien wykazać się wiedzą z danego kierunku studiów, a w szczególności znajomością problematyki przedmiotów związanych z tematyka pracy dyplomowej.
- Przy ocenie wyników egzaminu dyplomowego stosuje się oceny określone w § 26 ust. 1 Regulaminu.
- Wyniki egzaminu dyplomowego ogłasza studentowi przewodniczący komisji w obecności członków komisji.
§ 43.
- W przypadku uzyskania oceny niedostatecznej lub nieusprawiedliwionego nieprzystąpienia do egzaminu dyplomowego w ustalonym terminie, dziekan wyznacza drugi termin egzaminu jako ostateczny.
- Powtórny egzamin może odbyć się nie wcześniej niż przed upływem jednego miesiąca i nie później niż po upływie trzech miesięcy od daty pierwszego egzaminu.
- Student, który w drugim terminie nie złożył egzaminu dyplomowego z wynikiem pozytywnym, zostaje skreślony z listy studentów.
TECHNICZNE ZASADY PISANIA PRACY MAGISTERSKIEJ na Wydziale Prawa Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji
Zasady przeciwdziałania plagiatom oraz oceny stopnia samodzielności prac dyplomowych z wykorzystaniem internetowego programu antyplagiatowego
Załącznik nr 1 do uchwały Senatu EWSPA nr 3/02/2015 z dnia 25 lutego 2015 r.
- Praca dyplomowa powinna być samodzielnym opracowaniem określonego zagadnienia naukowego przygotowanym przez studenta pod kierunkiem opiekuna naukowego (promotora).
- Warunkiem przystąpienia do egzaminu dyplomowego jest pozytywna ocena pracy dyplomowej.
- Uczelnia jest obowiązana do sprawdzania pisemnych prac dyplomowych przed egzaminem dyplomowym z wykorzystaniem programów antyplagiatowych współpracujących m.in.: z ogólnopolskim repozytorium pisemnych prac dyplomowych.
- Dla każdej złożonej pracy dyplomowej program antyplagiatowy tworzy raport podobieństwa. Raport podobieństwa powstaje w oparciu o współczynniki podobieństwa.
Współczynniki podobieństwa zawarte w raporcie :
- określają w jakim stopniu sprawdzana praca składa się z fragmentów identycznych z wykrytymi w innych tekstach znajdujących w ogólnopolskim repozytorium pisemnych prac dyplomowych, a także w innych bazach danych (w bazie EWSPA, bazach innych uczelni i zasobach Internetu),
- określają stosunek liczby słów odnalezionych w innych tekstach do całkowitej liczby wyrazów badanej pracy.
Pracownik działu IT sprawdza w raporcie następujące parametry podobieństwa:
- Współczynnik podobieństwa 1- wskazujący jaki procent fraz (wyrazów w kolejności) występujących w pracy został odnaleziony w innych tekstach, z wyłączeniem fragmentów znalezionych w Bazie Aktów Prawnych (współczynnik podobieństwa bazy 2); (Przy wyliczeniu tego współczynnika system bierze pod uwagę frazy przekraczające 5 wyrazów. Współczynnik ten służy więc głównie do badania samodzielności językowej autora pracy).
- Współczynnik podobieństwa 2 – wskazujący jaki procent fraz przekraczających 25 wyrazów, występujących w pracy został odnaleziony w innych tekstach, z wyłączeniem fragmentów znalezionych w Bazie Aktów Prawnych (współczynnik podobieństwa bazy 2); (Limit współczynnika podobieństwa 2 ma stałą wartość 25 wyrazów. Oznacza to, że przy wyliczeniu tego współczynnika system bierze pod uwagę wyłącznie frazy przekraczające 25 wyrazów. Z uwagi na długość wykrytych fraz, współczynnik ten jest lepszym narzędziem kontroli antyplagiatowej, niż współczynnik podobieństwa
- Listę: Najdłuższe fragmenty zidentyfikowanych jako podobne – informującą o 10 najdłuższych Frazach występujących w pracy zidentyfikowanych przez system w pracy jako identyczne z innymi tekstami. (Przy każdym fragmencie z tej listy określona jest liczba identycznych wyrazów w nim występujących – wyrazów pod rząd, w identycznej kolejności, jak w innych tekstach), z wyłączeniem fragmentów znalezionych w Bazie Aktów Prawnych (współczynnik podobieństwa bazy 2);
- Współczynnik podobieństwa bazy 1 wskazujący jaką część badanej pracy procentowo stanowią fragmenty odnalezione w bazie prac dyplomowych EWSPA oraz innych Uczelni dla fraz przekraczających 25 wyrazów, z wyłączeniem fragmentów znalezionych w Bazie Aktów Prawnych (współczynnik podobieństwa bazy 2);.
- Współczynnik podobieństwa bazy 2 wskazujący jaką część badanej pracy procentowo stanowią fragmenty odnalezione w Bazie Aktów Prawnych ,
Współczynnik ten redukuje wskaźniki współczynników podobieństwa 1,2, bazy 3 oraz listy „najdłuższych fragmentów pracy zidentyfikowanych jako podobne”
A. WSZYSTKIE PARAMETRY PODOBIEŃSTWA W NORMIE
Jeżeli pracownik Działu IT stwierdzi, że:
- współczynnik podobieństwa 1 nie przekracza 30% oraz
- współczynnik podobieństwa 2 nie przekracza 5% oraz
- najdłuższe fragmenty zidentyfikowane jako podobne nie są dłuższe niż 75 wyrazów
- współczynnik podobieństwa bazy 1 nie przekracza 5%
praca zostaje uznana za samodzielną i może zostać dopuszczona do obrony.
Promotor nie składa „ Oświadczenia w sprawie dopuszczenia pracy do obrony ‘’. Raport podobieństwa udostępniany jest Promotorowi na jego pisemny wniosek.
B. PARAMETRY PODOBIEŃSTWA PRZEKRACZAJĄCE DOPUSZCZALNĄ NORMĘ
Jeżeli pracownik Działu IT stwierdzi, że:
- współczynnik podobieństwa 1 przekracza 30% i/lub
- współczynnik podobieństwa 2 przekracza 5% i/lub
- najdłuższe fragmenty zidentyfikowane jako podobne są dłuższe niż 75 wyrazów
- współczynnik podobieństwa bazy 1 przekracza 5%
informuje o tym fakcie Promotora, a Promotor podejmuje decyzję w sprawie dalszego postępowania.
- Otrzymuje z dziekanatu lub z działu IT pełną wersję raportu podobieństwa (w postaci wydruku i/lub na płycie CD) do szczegółowej analizy oraz formularz „Oświadczenie w sprawie dopuszczenia pracy do obrony’’, (Wersja elektroniczna raportu podobieństwa ułatwia jego analizę , w szczególności pozwala sprawniej odnaleźć fragmenty pracy identyczne z innymi tekstami, dzięki funkcji „zaznacz fragmenty’’).
- Samodzielnie analizuje raport podobieństwa, a zwłaszcza fragmenty
pracy znalezione przez system w innych tekstach ( sprawdza, czy są to nieuprawnione zapożyczenia, czy też adekwatne, poprawnie opisane i oznaczone cytaty, nazwy, popularne wyrażenia, etc.);
(Analizując raport podobieństwa należy w szczególności:
- sprawdzić wartość współczynnika podobieństwa 1 i współczynnika podobieństwa 2 oraz
podobieństwa bazy 1 zredukowane o wartość współczynnika podobieństwa bazy 2; - przeanalizować listę „Najdłuższe fragmenty zidentyfikowane jako podobne’’ zredukowaną o wartość współczynnika podobieństwa bazy 2;
- jeśli występują na niej
fragmenty o liczbie identycznych wyrazów przekraczającej 75, należy je
odnaleźć, używając linku „zaznacz fragmenty’’ i sprawdzić czy są cytatami; - przeanalizować pozostałe listy, tj.:
- „ Dokumenty, w których odnaleziono fragmenty podobne: z macierzystej bazy prac magisterskich’’
- „ Dokumenty, w których odnaleziono fragmenty podobne: z bazy danych, w tym prac magisterskich innych niż macierzysta
- „ Dokumenty, w których odnaleziono fragmenty podobne: z Internetu’’ zwracając szczególną uwagę na dokumenty zawierające fragmenty podobne, których długość przekroczyła limit współczynnika podobieństwa 2, czyli 25 wyrazów (są oznaczone pogrubioną czcionką). W przypadku takich dokumentów, należy użyć linku „zaznacz fragmenty’’ i sprawdzić, czy są one cytatami, czy głównie krótkimi frazami rozrzuconymi po całej pracy ( w takiej sytuacji można je uznać za przypadkowe zapożyczenia), czy też długimi fragmentami tekstu sąsiadującymi ze sobą i rozdzielonymi tylko krótkimi frazami.
- Po analizie raportu, Promotor informuje Kierownika katedry o przekroczeniu normy parametrów podobieństwa, a następnie podejmuje decyzję o
- dopuszczeniu pracy do obrony pomimo przekroczenia normy przez parametry podobieństwa oznaczając swoją decyzję w „ Oświadczeniu w sprawie dopuszczenia pracy do obrony’’ , a następnie składa podpisane oświadczenie w Dziekanacie. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do niniejszego dokumentu albo
- skierowaniu pracy do ponownej redakcji lub
- niedopuszczeniu pracy do obrony i skierowaniu sprawy o podejrzenie popełnienia plagiatu do Dziekana z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego
Dziekan, po zapoznaniu się z decyzją Promotora, może wystąpić z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec autora pracy, który próbował popełnić plagiat, co może skutkować skreśleniem z listy studentów albo może też na wniosek studenta skierować go na powtarzanie seminarium.